Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-07-20 13:55:56
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Już w okresie trwania ciąży możemy działać profilaktycznie i poprzez właściwą dietę przyszłej mamy „zaprogramować” prawidłową pracę układu krążenia, układu nerwowego, a także obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów i otyłości w późniejszym okresie życia dziecka. Jak to zrobić? Stosując programowanie metaboliczne/żywieniowe w 1000 pierwszych dni życia młodego organizmu. Polega ono na tym, iż od chwili poczęcia poprzez okres niemowlęctwa, aż do pierwszych lat życia dziecka przywiązujemy szczególną wagę do tego co, kiedy i jak spożywamy posiłki. Dlatego, że właśnie w tych etapach rozwoju młodego organizmu dochodzi do intensywnych procesów wzrostu oraz kształtowania się narządów. Stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety odpowiednio dobranej do zapotrzebowania organizmu przyszłej mamy jak i dziecka zabezpieczy naszego malucha przed wystąpieniem ewentualnych niedoborów składników odżywczych i pozwoli wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe. Co niewątpliwie przełoży się na zdrowie i jakość życia dziecka.
Wystarczy jak w ciągu 1000 pierwszych dni będziemy pamiętać o karmieniu piersią do 6 miesiąca życia, regularności i różnorodności wprowadzanych posiłków, które dodatkowo powinny być pełnowartościowe. Jadłospis powinien składać się z 5 posiłków: 3 głównych i dwóch mniejszych przekąsek. Nie może w nich zabraknąć witamin z grupy B, witaminy A, C, E oraz minerałów: żelaza, wapnia, magnezu, cynku, jodu i miedzi. Posiłki należy spożywane co 3-4 godziny. Powinny być one uzupełnione w płyny głównie wodę w ilości ponad 2 litrów dziennie.
Przyszła mama musi zadbać o dobre źródła białka, podstawowego budulca tkanek i narządów dziecka. Znajdzie je w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych i nasionach roślin strączkowych, będących również źródłem żelaza. Istotną rolę odgrywają również produkty mleczne zawierające oprócz łatwo przyswajalnego białka witaminy z grupy B, a także A, D, E, K, magnez, potas i cynk. Co więcej produkty mleczne są znakomitym źródłem wapnia i witaminy D wzmacniającego kościec dziecka i chroniącego kości matki przed odwapnieniem. Prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie przeciwdziała wystąpieniu nadciśnienia w ciąży i ryzyku przedwczesnego porodu. Kobiety w ciąży powinny jeść 3-4 porcje przetworów mlecznych dziennie. Jedna porcja stanowi około 200 ml napoju mlecznego np. mleka, jogurtu, maślanki, kefiru, 100 g sera białego lub 2 plasterków sera żółtego.
Jadłospis kobiet w ciąży powinien również koniecznie zawierać owoce i warzywa będące źródłem witamin A, E, C, składników mineralnych, antyoksydantów. W diecie w I semestrze należy uwzględnić ok. 300 g warzyw i ok. 400 g tych produktów w dwóch kolejnych semestrach.
Owoce powinny znaleźć się w 2 przekąskach. Ponadto w jadłospisie spożywać produkty z pełnego przemiału m.in. pieczywo, płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty oraz mięso najlepiej drobiowe i ryby.
Więcej o zdrowych nawykach żywieniowych i roli mleka i produktów mlecznych w zachowaniu zdrowia i kondycji już od najmłodszych lat dowiedzie się na stronie internetowej programu „Mamy kota na punkcie mleka” finansowego z Funduszu Promocji Mleka i realizowanego wspólnie przez Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego Fanpage https://www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka
Źródło: Biuro kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.